Smerfy to dla pewnego grona już nieco starszych osób kultowa kreskówka, która umilała wieczory gdy byli oni dziećmi. Jeżeli należycie do grupy osób które wychowały się na bajce smerfry to mamy dla Was bardzo dobrą wiadomość. Ubisoft dopiero co wypuścił na rynek mobilny, czyli smartfony i tablety przepiękną grę platformową o tytule Smurfs Epic Run, która to opiera się na silniku graficznym i rozwiązaniach znanych z serii Rayman. Nie można jednak przypiąć tej produkcji etykiety wtórnej czy też nieciekawej.

W tej chwili Ubisoft udostępnił wersję gry dostępna dla posiadaczy urządzeń pracujących pod kontrolą systemów operayjnych Android oraz iOS. W obu przypadkach gra dostępna jest za darmo, występują w niej jednak mikropłatności.

Grę rozpoczynamy w momencie, gdy podstępny czarodziej Gargamel rzuca zaklęcie, które powoduje pojawienie się nad wioską Smerfów magicznej mgły, która więźi wszystkich mieszkańców. Przed zaklęciem czarodzieja na szczęście udaje się uciec jednemu smerfowi i to właśnie w niego wcielimy się w tej produkcji. Naszym zadaniem jak można się domyślić jest uratowanie pozostałych smerfów oraz pokonanie złego Gargamela.

Pod względem rozgrywki Smurfs Epic Run to platformówka typu runner, czyli taka w której nasza postać automatycznie pędzi naprzód, a my jedynie za pomocą gestów wydajemy jej we właściwych momentach komendy takie jak skok, wślizg lub sprint. Na całą grę składa się blisko sto map, które zabiorą nas w dobrze znane z telewizyjnej bajki miejsca jak las smerfów, kopalnia oraz zamek złego Gargamela.

W trakcie rozgrywki uwalniamy smerfy dzięki czemu dostajemy dostęp do specjalnych mocy. Wraz z postępem w grze istnieje również możliwość odblokowania innych bohaterów, którymi będziemy mogli kierować - jak na przykład Smerfetkę czy Papę Smerfa. Dostępnym elementem trybu multiplayer jest  możliwość konkurowania z innymi graczami w biegach na czas i porównywanie wyników w sieciowych rankingach.